A Sóstói Múzeumfaluban belecsöppenhetünk egy régi falu életébe.
Magyarország legnagyobb regionális szabadtéri múzeuma egy igazából soha nem létezett falu mását mutatja be. A múzeumfalu egy 19. századi falusi környezetbe repít vissza, ahol megismerheted, hogyan éltek a szegény- és középparasztok, illetve a kisnemesek abban az időben, mivel foglalkoztak, mit ettek, milyen népszokásaik voltak.
De beülhetsz a régi iskola padjaiba is, végigsétálhatsz a műhelysoron, mely bemutat többek között egy régi kovácsműhelyt, borbélyüzletet vagy betérhetsz a falu központjában található fakazettás templomba is.
A faluban erre is választ kaphatsz, ha felkeresed a tirpák-portát. Ők azok a szlovák ajkú telepesek, akik a 18. század közepén újra benépesítették az elnéptelenedő Nyíregyházát, és elindították a fejlődés útján.
Ismerd meg, hogyan éltek az Árpád-kori magyarok! A Sóstói Múzeumfalu területén honfoglalás kori falut alakítottak ki, amely nagyon jó terep az élményalapú oktatásra, hiszen a gyerekek sokkal könnyebben megtanulják azt, amit látnak és megtapasztalnak.
Ismerd meg Szabolcs-Szatmár-Bereg megye pálinkakultúráját, a három eredetvédett gyümölcspárlatát: a szabolcsi alma, a szatmári szilva és az újfehértói fürtös meggy pálinkát! A múzeumfalu szomszédságában található Pálinkaház helyszínt biztosít kiállításoknak, ismeretterjesztő előadásoknak, valamint céges rendezvényeknek is.